Cem Uzan - Genç Parti

Bu sayfa Cem Uzan`ın haklılığını ispatlamak , kanıtlamak , gözler önüne sermek ve
Genç Parti`nin büyük kitlelere ulaşmasını sağlamak için yapılmıştır. (cem-uzan.org 2007)
Genç Parti Cem Uzan Davalar Genel Gençlik Kollari Kadın Kolları İlçe Teşkilatları İl Teşkilatları Eserler Söylemler Basın Projeler - Taahhütler Duyurular İmar Bankası Star Çeaş Kepez TMSF Telsim Adabank Petkim 4969 - 5020 Nolu Kanunlar Askerlik Siyasi Linç Geziler Mitingler Atatürk Videolar Ürdün Vatandaşlığı Fabrikalar - Ocaklar Milletvekili Adaylarımız Fransa

Genç Parti:AB ve APO'nun idamı referanduma

Aytun ÇIRAY

aciray@mynet.com

Güneş Gazetesi yazarı Talât Atilla'nın bugünkü köşe yazısı çok önemliydi.

Atilla şöyle yazmış: “Anket ortalamalarında yüzde 6 oranlarını yakalayan Genç Parti yeni sürprizlere hazırlanıyor. Kulağımıza gelen bilgilere göre Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'ın Öcalan'la ilgili çok çarpıcı bir açılım yapacağı belirtiliyor. ..."

***

Arkasından Genç Parti’nin en önemli resmi ağızlarından Emin Şirin’in Atilla’ya yazdığı mektup ortaya çıktı. Şirin,ilginç haberlere ve söyleşilere imza atan gazetecinin” haberine açıklık getiriyordu. *** Şirin’in Atilla’ya yazdığı mektup şöyleydi: “Bugün Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan ile ilgili yazmış olduğun yazıyı ilgiyle okudum. Kaynağın kim bilmiyorum ama ben sana durumumuzu tam olarak anlatayım:  -         Biz, Avrupa Birliği ile Öcalan üzerinden pazarlık filan etmeyeceğiz. Biz Avrupa Birliği’nden adaylığı derhal geri çekeceğiz. Türkiye’yi bu sayede kabul edilmesi kabil olmayan bir çok mükellefiyetten de kurtaracağız. -         Avrupa Birliği bizim için ancak genişletilmiş bir ticaret bölgesi olarak mana ifade eder; biz bağımsızlığımızı ne Brüksel’e bırakırız, ne de ne yapacağımızı Kıbrıs Rum Kesimine filan sorarız. AB ile ilişkilerin geliştirilmiş ticaret bölgesi olarak devam etmesi için de Gümrük Birliği’nin aleyhte işleyen bütün maddelerini gözden geçireceğiz.  -         Avrupa Birliği dolayısıyla kaldırılmış olan idam cezasının tekrar getirilip getirilmemesini de mutlaka referanduma sunacağız. Halk idam geri gelsin diyorsa idam geri gelecek. Ondan sonra da terörist başı dahil herkes için yeni hukuki süreçler işler. Referandumda halk idama karar verirse gereğini yaparız, yapacağız.

Bu iş yürek ister. Cem Uzan ve bizde de hem yürek, hem akıl var.”

***

Bu sözler bir vaat olmaktan çok, Türkiye’nin önüne konulmuş alternatif bir siyaset gibi görünüyor.

Detaylarını bilmediğim bu konunun içeriğini tartışmadan önce, toplumda yaratacağı etkileri düşünüyorum.

Çünkü içinde “AB’ye karşıyız ama…,” “AB’nin yanındayım ama…” belirsizliği içermeyen bir söylem bu!

Siyaseti etkileyecek psikolojik bir hava yaratacaktır.

Çünkü bize uygulanan çifte standartlarla o kadar çok onurumuzla oynandı ki, iş şirazesinden çıktı.

***

Yukarıdaki teklifi kim yapmış olursa olsun, Türkiye’nin ana siyaset haritasını ilgilendiren tek alternatif görüştür ve tartışılmalıdır. 

Ben, Başbakanlık Danışmanı iken AB konusunda referandum yapılmasını önermiş biri olarak bu fikri özellikle destekliyorum.

O zamandan bu yana köprülerin altından çok sular aktı, gerekçeler değişti ama, artık referandumdan kaçılmamalı.

Daha bugün Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, "Türkiye ile müzakerelerin sonunda tam üyeliğin dışında bir şeyin çıkacağını" ileri sürdü.

Üstelik onlar, hiçbir AB üyesine yapmadıklarını bize yaparak, tam üyeliğimizi ülke ülke referanduma götüreceklerini söylerlerken biz neden yapmayalım.

 

***

Hiç kimse, hiçbir “operasyon gurubu,” Genç Parti’nin millete sunduğu teklifi “palavracılıkla” küçültmeye kalkmasın.

Refrandum bu hükümet tarafından da gündeme getirilse prensip olarak aynı desteği bulacaktır.

AB'ye Türk kamuoyu olduğunu hatırlatma zamanı.

12 01 2007